Bornemissza Anna abban az időszakban lett Erdély fejedelemasszonya, amikor a fejedelemség virágkora (Bethlen Gábor és I. Rákóczi György uralkodása) már véget ért, és megkezdődött a hanyatlás. A kis országnak két nagyhatalom között kellett egyensúlyoznia, és ebben a helyzetben a fejedelemasszonynak sokszor kellett helytállnia ingatag, befolyásolható férje helyett.
Születésének pontos idejét és helyét nem ismerjük. 1630 körül születhetett. Apja, Bornemissza Pál I. Rákóczi György fejedelem egyik kedves embere volt, akit udvari főkapitánnyá tett. Anna ifjúkoráról szinte semmit sem tudunk. Valószínűleg a kor nemesi származású lányainak szokásos nevelését kapta. 1653-ban férjhez ment Apafi Mihályhoz, aki régi erdélyi nemesi család sarja volt, de nem tartozott a vezető szerepet betöltő arisztokráciához. A fiatal pár élete meglehetősen eseménytelenül zajlott Ebesfalván, az Apafi birtokon, de 1657 után nagy fordulat következett be.
Ebesfalva
Apafi Mihály fejedelem
Józsa Judit kerámiaszobrász alkotása
Fotó: Gedai Csaba fotóművész
Anna aktívan részt vett a kormányzásban, és különösen nagy szerepet vállalt gazdasági kérdésekben. A fejedelmi udvar fenntartása teljesen az ő vállain nyugodott. Ebben is kiváló gazdasszonynak bizonyult, gyakran adott ki rendeleteket az udvarbírák és kamaraispánok számára, ellenőrizte a parasztok terménybeszolgáltatásait. A fejedelem a gazdasági kérdésekkel egyáltalán nem törődött, ezzel szemben Anna gazdasági naplókat vezetett, amelyek nagyon gondosak és pontosak voltak. Az is jelzi, hogy milyen jó gazdaasszony volt, hogy még egy híres szakácskönyvet is írt.
Külpolitikai kérdésekkel is foglalkozott. Annak volt a híve, hogy a törökökkel Erdély biztonsága érdekében fenn kell tartani a jó viszonyt, és az adót pontosan fizetni kell nekik. A politikában jó szövetségesre talált Teleki Mihály kancellár személyében, aki anyai ágon rokona volt. Anna minden országos dologban vele tárgyalt, és családi ügyekben is kikérte tanácsait. Telekit a kortársak, különösen Cserei kegyetlen és agresszív alaknak írták le, de nem tagadták kivételes politikai képességeit. Erdélyt tulajdonképpen a kancellár és a fejedelemasszony kormányozta. Telekit sokan gyűlölték, és ez Annára is árnyékot vetett, népszerűtlenné vált.
Anna egyik hibája vallási türelmetlensége volt. Mint kálvinista gyűlölte és üldözte a katolikusokat. Megpróbálta őket áttéríteni a kálvinista vallásra. A vegyes házasságban született gyermekeknek kálvinistáknak kellett lenniük.
A fejedelemasszonynak egyre több problémája volt a férjével. A befolyásolható Apafi a mulatozások alatt olyan dolgokat is aláírt, amiket később megbánt. Néhány ilyen esetben Anna hatást tudott rá gyakorolni, és elérte, hogy a döntést megváltoztassa. Apafi aláírta például Anna sógorának, Bánffy Dénesnek halálos ítéletét, de a fejedelemasszony kegyelmet eszközölt ki számára. Ez azonban már későn érkezett, a főurat ellenségei közben kivégeztették. Egy másik esetben viszont Anna sikerrel járt, és Béldi Pál halálos ítéletét visszavonatta a fejedelemmel.
Az ifjú Apafi Mihály
Anna mindenképpen biztosítani akarta fiának a trónutódlást. II. Apafi Mihályt még apja életében erdélyi fejedelemnek ismerték el. Anna bizalmasának, Teleki Mihálynak viszont az 1680-as években megváltozott a politikája. A törökök 1683-ban Bécs alatt nagy vereséget szenvedtek, ami után megkezdődött kiűzésük Magyarországról. Teleki ezután a németekkel kötött szövetséget, és Erdélyt német seregek szállták meg.
Laborfalvi Róza Bornemissza Anna szerepében
1942-ben Kós Károly tervezett számára síremléket. Anna a magyar nagyasszonyok közé sorolható, mert határozott jellemével nagyon sokat tett Erdély önállóságáért egy különösen nehéz korszakban.
Weninger Endre
Forras : innen ...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése