Minden sikeres férfi mögött egy okos nő áll – tartja a mondás. Ezkre a nőkre elnökfeleségekként nemcsak egy ország, de gyakran az egész világ kíváncsi és árgus tekintetekkel követik lépéseiket. Az „első asszonyok“ rendszerint a közérdeklődés középpontjában állnak, fotósok és újságírok hada veszi őket közre, ennek ellenére igyekeznek megfelelni a protokoll szabályainak és a szokásos nőszerephez kötődő elvárásoknak. Írásomban három egykori „első asszonyt“ szeretnék bemutatni, akik a 20. század meghatározó egyéniségeivé váltak.
Ismerkedjünk meg Jackie Kennedy, Grace Kelly és Evita Perón életével!
Jacqueline Kennedy Onassis (1929-1994) – John F. Kennedy amerikai elnök felesége
![]() |
“Ha van név, amit nem szeretek, akkor az a first lady. Versenylóra emlékeztet”- mondta Jackie, miután ő lett az ország első asszonya. |
1960-ban Kennedy bejelentette indulását az elnöki posztért. Győzelméhez nagyban hozzásegítette felesége kampányolása is, aki beszélt a vásárlókhoz, aláírásokat osztogatott, újságcikkeket írt és tévés szerepléseket vállalt férjének propagálása érdekében. A fényes győzelemnek köszönhetően John F. Kennedy 1960-ban az USA 35. elnöke lett. Felesége pedig 31 esztendősen minden idők legfiatalabb First Ladyjeként költözhetett be a Fehér Házba. Szinte hetek alatt változatta át a washingtoni társasági élet stílusát, emellett ízlésesen átalakíttatta a Fehér Házat, francia szakácsot szerződtetett, valamint színvonalas estélyeket adott.
Bájosságának, ízlésének, stílus-és eleganciaérzékének köszönhetően a 20. század egyik stílusikonjává vált. Nők millióinak szolgált mintaként, amit ő viselt, azt akarta hordani mindenki.
Élete – Kennedy hűtlenkedéseit leszámítva – fényesen alakult, ám egy pillanat leforgása alatt fordult a kocka. JFK-t 1963 novemberében Dallasban, egy nyitott tetejű kocsiban utazva lelőtték (Jackie mellette ült). A merénylő személyazonosságára máig nem derült fény, viszont számos teória látott napvilágot a merénylettel kapcsolatban.
Férje temetése után két héttel Jackie elhagyta a Fehér Házat, majd egy évig teljes gyászban és visszavonultságban élt, mígnem 1968-ban feleségül ment a nála 28 évvel idősebb görög hajómágnás milliárdoshoz, Aristotle Onassis-hoz. Az érdekházassággal nyugalmat és anyagi biztonságot szeretett volna magának biztosítani, ugyanis Jackie a házassági ajánlat elfogadásával 3 millió dollárt kapott, gyerekei pedig fejenként 1-1 milliót. A házasságuk végét egyre több civakodás és vita jellemezte, amelyre Onassis 1975-ben bekövetkezett halála tette fel a pontot.
![]() |
1968-ban Jackie feleségül ment Aristotle Onassis görög hajómágnás milliárdoshoz, akivel házassága Onassis 1975-ben bekövetkezett haláláig tartott. |
A 46 évesen, másodszor is megözvegyült Jackie New Yorkba költözött, ahol a reflektorfénytől visszavonultan élt gyémántkereskedő barátjával. Utolsó éveiben sikeres könyvszerkesztőként futott be fényes karriert. Jackie O. a 20. század stíluslegendája és divatikonja végül rákbetegségben 1994-ben, 64 évesen hunyt el.
Grace Kelly (1929-1982) – III. Rainier monacói herceg felesége
Gracia Patricia Kelly 1929. november 12-én született Philadelphiában. Az ír, német és amerikai felmenőkkel rendelkező Grace annak ellenére, hogy sportszerető családból származott, (apja, John Kelly többszörös olimpiai bajnok evezős, édesanyja pedig egyetemi testnevelés-tanár) testvéreivel ellentétben nem rajongott a sportért. Viszont fiatalon már iskolai darabokban lépett fel és érdeklődése a színjátszás felé fordult. A „kis vakarék“- ahogy apja szólította – New Yorkba ment színészetet tanulni, eközben pedig modellként tartotta el magát.
![]() |
„Úgy nézett ki, mintha jéghideg lenne. De ahogy lekerült róla a bugyi, máris robbant.” Gary Cooper |
Grace Kelly vitathatatlanul szupersztár lett. Ismertségének növekedésével felfigyelt rá Alfred Hitchcock rendező is, akivel Grace három filmet forgatott: Gyilkosság telefonhívásra, Hátsó ablak és a Fogjunk tolvajt! Kelly elmondása szerint Hitchcocktól tanulta a legtöbbet, akivel egész életében szoros barátságot ápolt. Kelly a Gyilkosság telefonhívásra c. film forgatásán Ray Millanddel szűrte össze a levet, akinek felesége a románc leleplezése után óriási botrány csapott, a 23 éves Gracet pedig erkölcstelen férjvadásznak állította be.
Korának egyik leghíresebb színésznőjeként a Vidéki lányban két szerelmével játszott együtt: William Holdennel és Bing Crosby-val. Ez az alakítása gyökeresen eltért a többitől: egy megkeseredett, hanyag feleséget játszott, aki alkoholista férjét próbálja a helyes útra téríteni. Ezzel az alakítással 1955 februárjában átvehette a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat.
![]() |
A vidéki lány (1954) – ebben a filmben nyújtott alakításáért vehette át Grace Kelly a legjobb színésznőnek járó Oscar-díjat. |
Elegáns és visszafogott stílusa meghatározó tényezője volt az ötvenes évek amerikai divatjának. Megjelenése egyszerű, letisztult mégis ízléses volt. A rövidlátó Grace stílusos divatkellékké tette a szemüveg viseletét, emellett kedvenc kézitáskájának köszönhetőn hozzájárult a „Kelly bag“ megszületéséhez. A Divatakadémia 1956-ban őt választotta a legigényesebben öltözködő színésznőnek.
Ifjúkori heves és viharos magánélete megállapodni látszott, mikor Franciaországban, a Cannes-i filmfesztiválon megismerkedett III. Rainier monacói herceggel. A szimpátia kölcsönösnek bizonyult, és Hollywood üdvöskéjéből nemsokára Monaco hercegnéje lett. A szerelembe esett színésznő és a monacói herceg polgári esküvőjére 1956. április 18-án, a templomi szertartásra pedig 19-én került sor. Az „évszázad esküvőjének“ fémjelzett házasságkötést Európa-szerte közvetítették. Grace Kelly híres-neves esküvői ruháját az Oscar-díjas jelmeztervező, Helen Rose álmodta meg, az elkészítésén pedig kb. 35 varrónő dolgozott hat héten át.
![]() |
„Ha engem kérdeznek, Grace már azelőtt is hercegnő volt, hogy hozzáment volna Rainier herceghez.” Celeste Holm |
Az újdonsült hercegnének eleinte nehezen ment a beilleszkedés – hiányoztak a barátai, a munkája, franciául sem tudott rendesen, és a protokolláris követelményekhez nehezen tudott hozzászokni. Esküvője után felhagyott a színészkedéssel férje és a monacói közvélemény hatására, holott örökké visszavágyott a filmiparba. Grace Kelly három gyermeknek adott életet: Caroline (1957), Alber (1958; a jelenleg uralkodó II. Albert monacói herceg) és Stephanie (1965).
1982. szeptember 13-án egy közös családi hétvégéről tartott hazafelé lányával, Stephanie-vel, amikor utolérte a végzet. Annak ellenére, hogy nem volt jó sofőr és tudta, hogy veszélyes útszakasz áll előtte, ragaszkodott a vezetéshez. Az egyik kanyar sikertelen bevétele után autóbalesetet szenvedett, melyet lánya kisebb sérülésekkel túlélt, Grace Kelly azonban másnap életét vesztette a kórházban. 1982. szeptember 18-án, 53 évesen korában helyezték örök nyugalomra Monacóban.
María Eva „Evita“ Ibarguren de Perón (1919-1952) – Juan Domingo Perón argentin elnök felesége
Az argentinok Evitája 1919. május 7-én látta meg a napvilágot Los Toldosban, Argentína egyik kisvárosában. A gazdag földbirtokos apa és a háztartási alkalmazott anya gyermekeként világra jött Evita törvénytelen gyermek volt. Anyjával és négy testvérével szegénységben, egyik napról a másikra tengődve éltek. Amikor Eva apja meghalt, annak felesége megtiltotta, hogy a kislány lerója kegyeletét apja sírjánál. Ez volt az a bizonyos pont, amikor Eva egy életre meggyűlölte és megvetette az arisztokrácia és a gazdagok világát.
![]() |
Eva Peron olyan nagy szerepet játszott hat esztendő alatt Argentina történelmében, hogy alakja máig hatással van az argentin emberekre. |
Apja halála után egy másik városba költöztek (Junín), ahol 14 évesen egy iskolai előadáson figyeltek fel a tehetséges kislányra. Csapot-papot otthagyva az ismert zenész és tangó-komponista Magaldival Buenos Airesbe ment, hogy megkezdje fényes karrierjét. Kisebb szerepei után az igazi ragyogás és várva várt siker 1944-ben érkezett el. Ekkor ismerkedett meg az özvegy Juan Perónnal egy jótékonysági rendezvényen. Evita ekkor 24, Perón pedig 49 éves volt. Eva és Juan Perón megismerkedésüktől kezdve gyakorlatilag együtt élt: az asszony mindenhová elkísérte Perónt, támogatást nyújtott neki mind a politikában, mind a magánéletben.
![]() | |||||
Mary Main, egy Amerikában élő argentin nő, így látta őt: „Dél-Amerikában korábban nem volt hozzá hasonló ellentmondásos személyiség, akit mégis fanatikus rajongás és tisztelet övezett” |
Egy napon a peronisták felgyújtották a Critica c. újság épületét, aminek következtében Perónt letartóztatták. Eva nem tétlenkedett: összetoborozta Perón támogatóit (két-háromszázezer embert), hogy Perónt szabadon engedjék. Terve sikert aratott, a pár pedig titokban megesküdött. Eva Perónt a nép egyre jobban a szívébe zárta eszéért, szépségéért, kedvességért és nem utolsó sorban azért, mert tudták, hogy Eva közülük való. Komoly szerepet játszott a kampányolásban, melynek köszönhetően Juan Perónt 1946 júniusában Argentína elnökévé választották.
Eva Perón first ladyként aktívan politizált, emellett kórházakat, iskolákat építtetett, árvaházakat létesített, szavazati jogot adott a nőknek. Evita az argentin szegénység legfőbb támogatója lett. Kitűnő munkát végzett, melyben remek modora és csodás személyisége is segítette.
![]() |
“Visszajövök és millióké leszek” – mondta halála előtt Evita Perón. |
Ő maga fényűző életet élt, Párizsból hozatta bundáit, ékszereit és kosztümjeit. 33 éves korában méhnyakrákot diagnosztizáltak nála. Eva tudott a betegségéről, operációval talán menthető is lett volna, de ő nem akart eltűnni és visszavonulni a nyilvánosság elől. Betegsége végső stádiumában (alig 40 kilósan) elmondta híres búcsúbeszédét a Casa Rosada erkélyén, nem sokkal később pedig meghalt. Evita halála után az egész nemzet gyászba borult. A nő testét férje bebalzsamoztatta és üvegkoporsóba tetette.
Perón 1955-ös bukása után a puccsisták ellopták Eva koporsóját, amit éveken át Buenos Aires különböző pontjain rejtegettek. 1957-ben Olaszországban, Milánóban temették el álnéven, majd 1971-ben exhumáltatták és Spanyolországba vitették. 1974-ben Perón – aki időközben újra elnök lett – harmadik felesége Argentínába hozatta a holttestet. Evita teste több évnyi hányódtatás után végül az argentin Recoleta temetőben került örök nyugalomra
Takács Henrietta
Forras : innen...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése