Az első színházak egészen az ókori görögökig nyúlnak vissza. Ekkor még a női szerepeket is férfiak játszották, maszkban, aminek egyébként is fontos szerepe volt, mivel a nagy távolságok miatt enélkül nem lehetett volna jól látni a szereplők arcát. Főként drámát, tragédiát játszottak és főleg ünnepnapokon.
A színházak három részből álltak, az orkhésztrából, theatronból és a szkénéből. A színészek az orkhésztrában léptek fel a színre, mely egy kör alakú, rendszerint egy hegy lábánál, domb oldalánál található tánchely volt. A szkéné volt a háttér, a theatron pedig a nézőtér maga. Az ülőhelyek eleinte fából ácsoltak voltak, majd sziklába vésett lépcsőzetesen kialakított ülőhelyeket fejlesztettek ki. A darabok a szabad ég alatt játszódtak, mivel az egész színház egy félkör alakú építmény volt, tető nélkül. Ezek az épületek még ma is ismertek, nagyon jó akusztikai hatással bírnak, illetve kialakításuknak köszönhetően mindenhonnan jól lehetett látni. Ezt a korszakot „régi színház”-nak is nevezzük, a görög és római korban volt jellemző.
Érdekes még, hogy a „theatron” szó, magát a színteret jelentette, ma pedig színházként, mint fogalom használjuk e szót, gondoljunk csak az angol theatre vagy a francia thêatre szóra, ami nemcsak a színházi épületet hanem a színházat, mint fogalmat is jelenti.
Változás a reneszánsz korszakában történt, ahogy a reneszánsz jelentése (újjászületés) tükrözi a színház újjászületését is. Az első önálló színházat 1576-ban építették, a fogadók mintájára, majd azt a színházat, amit ma is színház alatt értünk, 1559-ben építették, ez volt a Globe Színház. Shakespeare színházának, illetve shakespeari színháznak is nevezik. A színpad hármas felosztású volt, elő színpad, hátsó színpad illetve erkély vagy felső színpad. Kívülről nyolcszög alakú volt, belülről kör, háttér, díszlet nem volt, kellékeket viszont használtak, ülő- és állóhelyek is voltak. Ez az ún. szimultán színház, a másik a processziós, amikor a néző egyik jelenetről a másikra vándorol. Létezett még egy harmadik fajta előadásmód is, a kocsiszínpad, ekkor egy kocsi volt színpadnak berendezve. Jellemzően drámákat játszottak.
Érdekesség, hogy a női szerepeket még mindig férfiak, egész pontosan kamasz fiúk játszották. Az első színtársulatok is ekkor alakultak.
A barokk színházban már komédiát is játszanak. A spanyoloktól származik, három változata létezik: a népies jellegű corral-színház, az udvari színház, az úrnapi játék.
A 18-20. századig még történnek változások, de alapvetően a mai színház már a Globe Színházzal lerakta alapjait. Azóta a női szerepeket természetesen nők játszák, mindenféle stílusok és műfajok fellelhetőek. Léteznek klasszikus és alternatív színházak, társulatok, a színészet pedig mesterséggé nőtte ki magát. Az évek során a színház kultúra nagyon fontos részévé vált.
Forras : innen...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése