Törley József nevét, azt hiszem, mindenki ismeri, hiszen az ő nevét viseli az egyik legismertebb pezsgőnk. Sok mindent tudunk róla: 1879-ben alapította meg pezsgőgyárát Reimsben, majd 1883-ban Budafokon.
1885-ben feleségül vette Sacelláry Irént, székasi Sacelláry János György bankár leányát, és egy villát (azaz kastélyt) is építtetett Budafokon magának. Villája mellé épült fel a Sacelláry-villa, amely a felesége családjának tulajdonában volt. Van azonban egy olyan tény, amely eddig elkerülte a figyelmünket.
Törley József (1858-1907) a pezsgőkirály
Előtérben a Sacelláry-, mögötte a Törley-kastély régen
A Törley-kastély régen
Törley még az engedély előtt fel is húzott egy ideiglenes deszkapalánkot, de az a másik kastély legfelsőbb ablakainál is magasabb lett, így az építést végül nem engedélyezték. Ebben még az is közrejátszott, hogy Sacelláry Györgyné egy levélben kérte, hogy utasítsák el az építési kérelmet, mert a csatornánál süllyed a talaj. Ezt aztán két nap múlva visszavonta.
Törley ekképp fakadt ki erre: „az augusztusi bizottsági ülés elhalasztására azon ürügyet használta beadványában szomszédom, hogy: halassza el ügyem tárgyalását a Bizottság, mert a föld süllyed!! Ezen beadványát mikor már halasztási célját elérte, két nap múlva visszaszívta. Nos, tisztelt Közigazgatási Bizottság, most én kérdem: csakugyan nem süllyed-e el a föld Magyarországon, ha ilyen vitás tulajdonról beszélni is lehet? Igen, - tán el kellene süllyednie igazán – ha ilyen heccperek felidézése által egy állampolgár jogos igényének elbírálása függővé tétenék!”
Előtérben a Törley-, mögötte a Sacelláry-kastély
Az első kérelemben ugyanis „kerítés falként” nevezte meg az építményt, de ahhoz túl magas volt. Ezért aztán a fellebbezésben már a kastélyhoz tartozó „toldalék-épületként” nevezte meg. Ezt a falat, egyébként nemcsak egy sima kőfalként kell elképzelni, hanem egy várfalhoz hasonló építményként, amelyet tornyok és pihenőszobák szakítottak meg.
Az ítéletet 1904. októberében mondták ki, amely szerint Törley építhet falat, de „az engedély csak az építkezésre adatott meg, amely a túlsó oldalra is kellőleg kiképeztetik, és a villaszerű épület pillérével megfelelőleg a szomszéd kilátáshoz való jogát is respektálja.”
A Törley-kastély ma
Törley azt állította, hogy az ő birtoka a kőfalig tart, amelybe a csatorna is beletartozik, s így joga van oda építkezni. Sacelláry Györgyné, viszont azt állította, hogy a birtoka a csatornáig tart, így Törley nem építkezhet arra. Ennek az ügynek a kimeneteléről, sajnos nem találtam semmit.
A Sacelláry-kastély ma
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése