2019. június 13., csütörtök

Régi filmek listája – 50 évvel ezelőtt ezek voltak a kedvenceink


Klasszikusok, amelyek az 1960-as években közkedvelt filmek voltak.

 Az édes élet /La Dolce Vita, 1960

Marcello (Marcello Mastroianni) komoly ambíciókkal érkezett Rómába. Egy bulvárlap munkatársa lett, egy fényűző, cinikus és hazug társaság tagja. A hamis csillogású filmipar, a lesüllyedt arisztokrácia, a kiüresedett és értékválságba került értelmiség valamint a pénzhajhász tömegkommunikáció teljes erkölcsi és érzelmi kiüresedését találja, de végül mégis ennek a világnak adja el magát. Besöpörte az Oscar- valamint az Arany Pálma díjat.


A rózsaszín párduc /Pink Panther, 1963

Nyilván a folyton bénázó, mindent leromboló nyomozók legeredetibb alakját, a szerencsétlenség non plus ultráját kell ráállítani egy csilliárd dollárt érő gyémántrablásra. A CSI nem tenné ki a vitrinbe a nyomozati módszert, de nem is ez a lényeg.


 A tanú /A tanú, 1969

Pelikán József (Kállai Ferenc) hithű kommunista, aki végigharcolta elvbarátaival a vészterhes éveket. Most, győzelmük után, a személyi kultusz idején, gátőrként is elkötelezett munkát végez. Lecsap az orvhorgászra, akiről kiderül, régi barátja és harcostársa, Dániel Zoltán (Fábri Zoltán), aki jelenleg miniszter. Épp ez a kedves barát buktatja le akaratán kívül, amikor feketevágás miatt megjelenik a hatóság. Pelikán börtönbe kerül, ahonnan egyre magasabb beosztásba helyezik. Ő lesz a vidámpark, az uszoda, majd később egy narancstermelő gazdaság igazgatója. Természetesen mindez nem ajándék. Virág elvtárs minden alkalommal hangsúlyozza, hogy egyszer még kérnek Pelikántól valamit. És ez az egyszer el is érkezik, amikor Dániel Zoltánt koholt vádakkal letartóztatják.


 My Fair Lady /My Fair Lady, 1964

Henry Higgings (Rex Harrison) az érdes modorú professzor fogadást köt kollégájával, hogy az elviselhetetlenül rikácsoló piszkos külsejű virágáruslányból pár hónap leforgása alatt kifogástalan társasági dámát farag. Eliza Doolittle (Audrey Hepburn) egy elég nehéz eset. Le kell vetkőznie régi rossz szokásait és el kell sajátítania az úri viselkedést.


Volt egyszer egy vadnyugat /C’era una volta il West, 1968

Jill McBain (Claudia Cardinale) férjhez megy, ám mire a vadnyugati kisvárosba érkezik, Frank (Henry Fonda) és bandája legyilkolja családját. Kiderül, hogy nagyszabású telekspekuláció áll a gyilkosságok hátterében, Frank megbízója akarja fölvásárolni a környék telkeit. A nyomorék üzletember számításába azonban hiba csúszik. Először is, a gyönyörű özvegyasszony a történtek ellenére ragaszkodik a birtokához. A másik, hogy Jill oldalán Harmonika (Charles Bronson), a mexikói félvér, és Cheyenne (Jason Robards), a szökött bandita személyében felbukkan két titokzatos figura.


Álom luxuskivitelben /Breakfast at Tiffany, 1961

A csinos Holly Golightly (Audrey Hepburn) reggelizés közben a luxusékszerbolt kirakat előtt álmodozik, hiszen 18 évesen otthagyta szülővárosát, hogy meghódítsa New York előkelő és luxus világát. Előkelő partikban, odaadó férfitársaságban nincs hiány, az érzelmek viszont háttérbe szorulnak, mígnem Holly menthetetlenül beleszeret egy ágról szakadt, nincstelen és sikertelen íróba, Paulba (George Peppard). Hogy mi lesz, ennek az eredménye vagy miként győzi le a szerelem a nagyravágyást és a luxust kiderül, ha megnézed a filmet! A gyönyörű Audrey Hepburn egyik leghíresebb filmje.


Spartacus /Spartacus, 1960

A régi filmek első helyezettje a Spartacus, a római rabszolga (Kirk Douglas), aki kényszerűségből felcsap gladiátornak, majd a megaláztatások ellen lázadó rabszolgafelkelés élére állva a kor legnagyobb haderejével, a római sereggel szemben is sokáig győzelmet győzelemre halmoz. A túlerővel szemben végül szükségszerűen elbukva, majd a kínok kínját, a kereszthalált is vállalva, holtában is legendává vált. A látványos történelmi tablókon, a lenyűgöző tömegjeleneteken, és egy megkapó szerelem kibontakozásán kívül bepillantást nyerhetünk Róma belső intrikáiba, a köztársaságiak és a diktátorpártiak küzdelmébe, a római sereg vezére, a dúsgazdag Crassus (Laurence Olivier) cselszövéseibe.


Forras : itt...

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése