A századfordulós főváros nyüzsgött a sikeres és kalandos életű mágnásoktól, akiknek élete sokszor regénybe illő volt. Szegény sorsú inasból lett vezérigazgató, mágnásból lett koldusszegény egyaránt akadt köztük.
Somossy Károly
A Somossy név ismerősen cseng, leginkább a Nagymező utcai Orfeum által lett közismert.
Kalandos életútjának néhány állomását mutatjuk be. Somossy fiatalon toborzótiszt volt a ’48-49-es forradalom és szabadságharc idején, mégpedig Klapka György mellett. A vereség után nem menekült el, hanem a vendéglátás területén próbált szerencsét, pincérként. Házasságából menekülve kalandos kitérőt tett a cirkusz világában, több európai városban és cirkusznál megfordult, sőt vezérigazgató-helyettesi tisztségig vitte. 1871-ben tért haza, és a szórakoztató- és vendéglátóiparban próbálgatta szárnyait. Hamarosan a híres Korona Kávéház tulajdonosa lett. Ezután több mulatóhelyet építtetett és nyitott meg, köztük 1884-ben a híres Somossy Orfeumot, amelynek csodájára jártak egész Európából. Az épület lenyűgöző szépsége, a személyzetként benne dolgozó kacér nők csábereje sokak szemében a mennyországot, másokéban a fertőt jelentette. A legnagyobb szenzáció a kiválóan éneklő és táncoló, dús keblű, vörösesszőke hajú Carola Cecília személye volt. A hölgyért rajongtak arisztokraták és vagyonos mágnások. Kinek a pap, kinek a papné ugyebár, annyi azonban biztos, hogy Somossy bukszájában egyre vastagabban álltak a bankók. Mindezt legmerészebb vállalkozására fordította, 1896-ban felépítette Európa legnagyobb vigalmi negyedét a mai Lágymányos területén. A Duna szabályozása során létrejött a Lágymányosi tó, ezen a területen képzelte el Somossy a Konstantinápoly nevű vigalmi negyedet, a török főváros kicsi mását és nevezetességeit építették ide. 1896-ban nyitotta meg kapuit, és akkori mértékkel óriási reklámkampánnyal gyújtottak alá a vállalkozásnak. Az ígéretes álom azonban fél év alatt becsődölt, mivel szúnyogok lepték el a tó környékét, és a vendégek elmaradtak a számos attrakció ellenére. A vállalkozást felszámolták, Somossy pedig teljesen elszegényedett. Pénztelenül, bérlakásában érte a halál néhány évvel később.
Miklós Andor – született Klein Ármin – szintén a maga tehetségéből lett híres és vagyonos ember. Szegény, zsidó családba született. Elsőszülöttként, sok testvére mellett, korán elkezdett dolgozni, nyomdai kifutófiúként.
Miklós a szerkesztőségben
Aschner Lipót
Aschner szintén a „self-made” típusú mágnások közé tartozott. Családja olyan szegény volt, hogy mindössze négy polgári osztályt végzett el, és 14 évesen már munkába állt. Egy Egger Béla nevű kisiparos inasa lett, akinél – csodák csodája – Ferdinand Porsche is dolgozott akkortájt.
Az Egger és társai vállalat elektromos eszközöket gyártott (telegráf, villanykörte stb.), s nem mellékesen ők készítették el az 1873-as Bécsi Világkiállítás egyes részeinek megvilágítását. Aschner tehetséges tanoncnak bizonyult a cégnél, szorgalmas volt és több nyelven beszélt, így karrierje ugyanolyan gyorsan ívelt felfelé, mint az elektromos eszközöké a világpiacon. Hamarosan kinevezték lámpaértékesítési igazgatóvá, azután kereskedelmi igazgatóvá, s végül a cég – az Egyesült Izzólámpa és Villamossági Rt. – első vezérigazgatója lett. A Tungsram márkanév kitalálása szintén személyéhez fűződik, a márkanév után a Tungsram budapesti és közép-európai gyárait is felépítette és sikerre vitte. A cég termelésének volumenét jelzi, hogy az 1936-ban 20 millió izzólámpát, valamint 2,5 millió elektroncsövet gyártottak. Az egykori szegény inas tehát igazi mágnássá és dúsgazdag emberré vált fiatal férfi korára. A politikától mindig távol tartotta magát, de szívesen részt vett a közéletben, főleg a sportéletben. A történelem az ő életében is durván közbeszólt. 1944-ben a Gestapo elhurcolta, ahonnan a Tungsram Rt. 100 ezer frankos váltságdíjjal szabadította ki. Szabadulása után haláláig a gyárat képviselte, aktívan dolgozott, és megbecsült, elismert emberként hunyt el.
A fenti élettörténetek mind-mind olyan embereket mutatnak be, akik maguk kreálták és valósították meg álmaikat, több kevesebb sikerrel; de életük derekán az akkori Magyarország legsikeresebb és legirigyeltebb mágnásainak sorában voltak.
Forras : itt ...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése