1. Van természetes és felfújtszerű omlett. Az előbbi úgy készül, hogy a tojássárgáját és fehérjét egyszerüen egységes masszává kavarjuk, hozzáadunk egy csipetnyi sót, esetleg egy pici vizet vagy tejet. A felfújtszerű omlett lazább, mert úgy készül, hogy különválasztjuk a tojás sárgáját a fehérjétől, a fehérjéből habot verünk, és csak aztán keverjük össze a sárgájával. Lehet egy csipetnyi lisztet is hozzákeverni.
2 .Már az omletthez való tojáskeveréket fűszerezhetjük, természetesen elsősorban sóval, de kerülhet bele egyéb ízesítő : bors, apróra vágott peterzselyem, reszelt sajt, külön szárított illatos füvek. A fűszerezés attól függ, mit akarunk később csinálni az omlettel.
3. Az omlettkeveréket a serpenyőben felforrósított zsírra, vajra vagy margarinra öntjük. Az omlett vastagsága a tojás mennyiségétől és a serpenyő átmérőjétől fűgg. A természetes omlett ne legyen túl vastag, legföljebb ujjnyi. Vékonyabb omlettet könnyebb is csinálni, csak óvatosan kell lecsúsztatni a serpenyőről.
4. Az omlett sütéséhez legalkalmasabb a vastag falú serpenyő, mert vékony edényben könnyen odaég.
5. Amikor az omlett alsó fele már enyhén megpirult, teteje pedig még folyós, az omlettet tányérra csúsztatjuk, egyik felére ráhelyezzük a tölteléket, majd ráhajtjuk az omlett másik felét.
6. Az omlettet nagyon forrón kell tálalni, rögtön sütés után. Ha több omlettet készítünk, több serpenyőben kell sütni, és előmelegített tányérra helyezni. Mindazonáltal létezik hideg omlett is!
7. Az omlett egyik remek változata a tojáslángos - úgy készül, mint a felfújtszerű omlett, csak több liszttel és rendszerint vastagabb is.
8. Az utolsó megjegyzés : az omlett könnyen elkészíthető gyors vacsoraétel. Ha a töltelék nem bonyolult, tíz perc alatt kész az egész.
RECEPTEK
1. Gombás omlett
A gombát szeletekre vágjuk, apróra vágott hagymával együtt kissé megpirítjuk, puhára pároljuk, majd amikor a leve elpárolgott, tejfölt teszünk rá, és teljesen puhára pároljuk. ízlés szerint sózzuk, borsozzuk. Ezzel a sűrű masszával töltjük az omlettet.
2. Velős - gombás omlett
A gombát megmossuk, szeletekre vágjuk, vajon kissé megpirítjuk, néhány csepp citrommal. Kivesszük, meghagyjuk a levét. A borjú-, sertés-, vagy bárányvelőt vékony szeletekre vágjuk. Erős tüzön mindkét oldalon megpirítjuk és besózzuk a szeleteket. A serpenyőben mártást készítünk (zsíradék, egy kis fehér asztalibor vagy húsleves, meg a gombából maradt lé.) Kis lángon felforraljuk, hozzáteszük a gombát, a velőt, vagdalt petrezselymet és őrölt borsot. Kis lángra tesszük, amíg megsütjük az omlettet. Amikor már majdnem kész, ráhelyezzük a velős keveréket, és még egy - két percig a tüzön tartjuk. Félbehajtva csúsztatjuk tányérra. Ugyanazt a fehér bort kínáljuk hozzá, amelyet a gomba párolásához használunk.
3. Reszelt sajtos omlett
A reszelt sajtos omletthez használhatunk bármilyen eléggé száraz sajtot. Felverjük a tojásokat borssal, egy kanál tejföllel és két kanál reszelt sajttal. Úgy sütjük, hogy az omlett felül is összeáljon, akkor megfordítjuk,még egy - két percig sütjük, és így csúsztatjuk a tányérra. Nagyon forrónak kell lennie. Ezt az omltet nem hajtjuk félbe, laposan tesszük tányérra.
4. Simma omlett
A tojássárgákat elkeverjük a tejjel, liszttel, megsózzuk, és hozzáadjuk a tojások felvert habját. Palacsintasütőben a zsíradékot felhevítjük, s 4 lepényt sütünk. A sütőbe beleöntött masszát nem kavargatjuk, csak sülés közben oválisra igazítjuk, s ha az alja pirosra sült, az egyik felére rákenjük a tölteléket, a másik felét ráhajtjuk, hogy azt jól takarja, és még 1 percig sütjük. Utánna tálra csúsztatjuk, s azonnal tálaljuk, különben összeesik. Készíthetjük töltelék nélkül is, ilyenkor mint a palacsintát, mindkét oldalon megsütjük, kettőbe hajtjuk vagy felcsavarjuk, olvasztott vajjal átkenjük és tálaljuk. Salátát, savanyuságot adunk hozzá.
Töltött omlettnél először a tölteléket készítjük el. Az omlettnek sok változatuk van.
5. Sajtos omlett
10 dkg sajt. A reszelt sajt felét elkeverhetjük a tojással, másik felét vagy a közepébe szórjuk, vagy tálaláskor a tetejét szórjuk meg.
6. Sonkás omlett
15 dkg darált sonkát egy kis tejföllel elkeverünk, átmelegítjük, s úgy töltjük meg az omlettet ; vagy a felvert tojások közé vegyítve együtt sütjük, és tetejét is darált sonkával hintjük meg.
7. Gombás omlett
20 dkg gombát apróra vágva, hagymás zsíradékon megpárolunk, sóval, bborssal, zöldpeterzselyemmel ízesítünk, s az omlettet ezzel töltjük.
8. Zöldborsós omlett
20 dkg kifejtett zöldborsót kevés vajban megpárolunk (télen mélyhütött vagy konzervborsót használunk ), megszórjuk zöldpeterzselyemmel és az omlettet ezzel töltjük.
9. Parajjal töltött omlett
4 evőkanál parajpürét (mélyhűtött ) zsírban átsütünk, sóval, borssal, reszelt sajttal ízesítjük, s az omlettet megtöltjük. Ezekhez hasonlóan készíthetünk omletteket egyéb párolt zöldséggel ( sárgarépa, bimbós kel, lecsó ), virslikarikákkal, szalonnával, tepertővel, húsvagdalékkal, vagdalthúskonzervvel töltve, vagy a tojásokkal elkeverve. Percek alatt készülő, gyors vacsora- vagy alkalmi étel, amit ízlésesen, mutatósan tálalhatunk is.
10. Tejföles tojás.
Palacsintasütőbe 2 deci tejfölt teszünk és beleütünk 5 -6 tojást. Sózzuk, kolbász karikákat vagy főtt sonkát és vagdalt snitlinget szórunk rá. Azonnal melegen tálaljuk.
Forras : itt...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése